Ma leidsin paradiisi! Täiesti ebamaiselt imeline koht! Suure armastuse ja hoolega üles ehitatud ning hingega külalisteni toodud, võin isegi ausalt õelda, et ei tundnud kordagi end nii-öelda võõra külastajana vaid kui südamest ja siiralt oodatud pereliige!
Kogemus ja elamus mis jääb minuga kaasas käima igavesti!
SAUNAVIHAD
"Saun ilma vihata on kui ujula ilma veeta"
Vana Rahu
Kogemus
Oleme Jõe talus vihtasid valmistanud juba aastaid ning praeguseks julgen väita, et olgu saun kui hea tahes, ilma korraliku vihata seda õiget elamust ei saa.
Kuidas valmib üks viht?
Lihtsalt öeldes tuleb otsida paraja kõrgusega kaasik, lõigata mõned oksad ja need kokku köita. Tundub kerge?
Tegelikkus on veidi erinev. Viht kujuneb välja juba õige kaasiku otsimisel ja okste lõikamisel. Kokkuköitmine on tunnetuse küsimus, natukene nagu kunst, mille lõpetuseks korralikud sõlmed ja viimase lihvi andmine.
Aga kas sa viha sisse vesimünti, pärnaoksi ja nõgest oled pannud? Või naistepuna? See on juba teine teema, kus tuleb mängu looduse vägi. Ja üks õige viht peab olema väekas.
Hoiustamine- sama tähtis kui okste lõikamine!
Kui soovid vihtasid üle talve hoiustada, siis on selleks kaks võimalust- kuivatamine ja külmutamine. Kuivatamine nõuab õiget ruumi, viha rohelise ja aromaatsena säilitamiseks on märksõnadeks tuuletõmme ja pimedus. Hiljem õige ladustamine. Külmutamise puhul on lihtsam- toidukile ümber ja sügavkülma. Ja see viht...hmmm... võtad välja jõululaupäeval ning tunnetad kevadist kaselehe aroomi. Siin tekib kontrast, umbes nagu 20 kraadine pakane kõleda põhjatuulega, mille võrdluseks suvine kuum rannaliiv.
Viha ettevalmistus
Reegel number üks - ära pane värsket vihta kuuma vette. Kuna tegu on põhimõtteliselt ravimtaimega, siis selline temperatuuriga ehmatamine ei ole hea. Värske või külmutatud viha võib rahulikult külma/leigesse vette panna ja siis vihaanuma sauna kütmise ajaks lavale tõsta. Kütmise käigus soojeneb vesi anumas aeglaselt ja seetõttu ei kaota viht aroomi ning ka lehti tuleb vihtlemise käigus palju vähem. Võrdleksin veel vihta lõikelillega- kõige parem oleks, kui lisaks lehtedele oleks vees ka varred, sest seda kaudu on looduslikult ette nähtud vee liikumine.
Ja nüüd, enne kui ennast või sõpra nüpeldama asud, võid hetkeks vihta kuumadele kerise kividele patsutada.
Naudi!
PS! Pärast kasutamist ära viska vihta minema, säilita talveks- vii metsa, kitsed ja jänesed rõõmustavad.
Vihtade müük
Vihtade müük on selleks aastaks lõppenud, 2025. aasta tellimused edastada hiljemalt mai kuu keskpaigaks!